Forum4eto
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Панели и техните особености

Go down

Панели и техните особености Empty Панели и техните особености

Post  spoke Thu Sep 24, 2009 12:22 am

Панелите във FL Studio
Когато отворите програмата, освен стандартните прозорци, ще ви се появят и много малки панелчета, които авторите на FL Studio разбиват на някои малки части. Те са полезни защото не заемат много място и всеки един от тях е от изключително важно значение - някои показват статистики, други пък са бутон за пряк път до някоя опция.
Всеки един от панелите е "draggable", тоест може да се мести по екрана, така че накрая потребителят да бъде наистина доволен от изгледа на програмата.

Забележка: Този урок е базиран на материали от FL Studio Help file.


1. "Pattern/Song Mode" - сменя начина на изсвирване - дали ще бъде една "кутийка" (в кутийките (patterns) се правят основните мотиви от една песен - мелодия или ритъм. По-късно кутийките се наслагват в Playlist Manager) или цялата песен.
2. "Play/Pause" - спира/пуска парчето, направено до момента. Може да се въведе и с интервал (Space).
3. "Stop" - спира свиренето или записването.
4. "Record" - включва/изключва опцията за "живо" записване с миди клавиатура (или само клавиатура).
5. "Tempo" - съдържа темпото на песента и някои настройки:
- "Tap" е нововъведение от FL Studio. Буквално преведено означава "потропвам". И това и правите с тази опция - отваря се мъничко прозорче и с мишката можете да потропвате както желаете за да получите желаното темпо.
"Twice Slower" - изсвирва песента двойно по-бавно. Тази опция не променя настройките на темпото - тя е просто за да улесни потребителите при записване на ноти.
6. "Pattern Selector" - показва избрана "кутийка", в която да слагате мелодични линии и ритми. Можете да имате максимум 999 кутийки.
7. Song Position Slider показва точната позиция на песента в момента, както и помага да се "премествате" в самото парче.


1. Oscilloscope - осцилоскопът показва графично звуковата вълна; цъкайки с дясно копче на мишката можете да отворите и други "изгледи".
2. Peak Meter - показва дали проектът ви достига "клипинг" - тоест, когато звукът е прекалено силен и излиза извън рамките на допустимото. Тогава, този измервач ще стане червен.
3. Monitor Switch - копче, което пуска и изключва осцилоскопа и измервачът на нивата.


1. CPU Bar Graph - Показва приблизително колко процента от процесорната мощ (CPU) се използват във вашия проект.
2. RAM Usage Meter - Показва колко RAM памет има свободна.
3. CPU Meter graph - показва използването на процесора в графичен вид.
4. Polyphony - показва броят гласове (отделни звуци), които свирят по едно и също време
]Забележка: инструментът TS404 не се броят когато се показва полифоничността.[/blockquote]


1. "Playlist" - показва Playlist manager - мястото, откъдето оформяте музиката.
2. "Channel Window / Step Sequencer" - показва прозорчето с каналите, или казано другояче - Step Sequencer.
3. "Piano Roll" - отваря мястото, откъдето можете да въвеждате ноти.
4. "View Browser" - показва браузъра, т.е. складираните файлове вътре в директорията на програмата.
5. "Mixer Window" - отваря миксера, мястото откъдето се слагат ефекти.
6. "Undo / History" - връща едно действие назад.
7. "Save Project As" - запазва проекта в даден формат.
8. "Render as Audio File" - записва проекта във формат .mp3 или .wav.
9. "Open Audio Editor" - с лявото копче отваряте плъгина Edison, а с дясното - отваряте нов документ в Edison.
10. "One-click Recording" - дава възможност да записвате директно от звуковата си карта (т.е. възможност за директно записване от микрофон, line-in и пр.)
11. "View Project Info" - отваря прозорец с повече информация за проекта.
12. "Help" - отваря помощните документи.


1. "Typing Keyboard to Piano" - тази опция ви позволява да изсвирвате ноти когато натискате клавишите на клавиатурата си. Полезна опция ако нямате MIDI клавиатура.
2. "Recording Countdown" - когато изберете тази опция, ще чуете броене преди записа (като метроном); броенето ще прозвучи като няколко чуквания. Ако натиснете дясно копче на мишката, ще можете да определите броя на чукванията.
3. "Blend Recorded Notes" - полезна опция; по принцип когато записвате ноти на "живо", всичко написано досега ще бъде изтрито. Ако използвате това, обаче, нотите ще се припокриват.
4. "Loop Record / Overdub" - с тази опция ще можете да записвате върху дадена "кутийка" като повтаряте само нея.
5. "Global Snap Selector" - избира размера, по който можете да поставяте ноти. Тази опция работи в Нотния списък (Piano Roll), Плейлистата and Редакторът на събития (Event Editor).
6. "Metronome" - когато е пусната, тази опция ще ви помогне да сте винаги в крак с ритъма. Като всеки метроном, той ще издава кратко цъкане с даден акцент на началото на всеки такт. Много полезно ако желаете да не "избягвате" от ритъма докато записвате с MIDI клавиатура например.
7. "Start on Input" - когато е избрано, FL Studio ще изсвирва мелодиите само след като компютърът разбере, че записващият инструмент е готов. Така например когато цъкнете бутона "Пусни" ("Play"), музиката ще почне само ако натиснете клавиш от миди клавиатурата си.
8. "Step Recording" - включва и изключва записването на стъпки.
9. "Auto Scroll" - автоматично се движи със слайдъра така че винаги да виждате какво свири в момента в Step Sequencer, Плейлистата или Нотния списък.


1. "Step/Beat switch" - превключва измерването дали да е в шестнайстинки или четвъртини (казано по-просто - един такт има четири четвъртини стандартно).
2. "Bar/Minute Mode switch" - показва или времетраенето на песента или във формат, в който се показват тактовете, шестнадесетинките и четвъртините.
3. "Time Display" - показва времето в един от двата формата, написани по-горе.


Панелът с новините пък е новост от FL Studio 7. Той няма да бъде пуснат, освен ако не е цъкнат първия път (тогава Windows може да ви предупреди, че програма се опитва да достигне до интернет). Целта на този панел е да показва в мъничко прозорче най-важните новини от сайта на FL Studio, без да има нужда да отваряте стотици уеб страници. Така винаги ще можете да знаете кога е излязъл някой от новите плъгини или пък просто за някой ъпдейт на програмата. Разбира се, за тази функция се нуждаете от интернет връзка.

За да отворите панела - дясно копче и тогава ще ви се покаже падащо меню от новини и съобщения от "Image-Line". Най-новото заглавие стои най-отгоре и е видимо дори без да отваряте панела.
Видовете новини са два - новини, които автоматично отварят уеб браузъра ви ако сте ги натиснали, и новини, които отварят секцията за сваляне на FL Studio - малко въведение, което ви позволява да теглите семпли и материали от интернет, стига да имате нужния лиценз.

За да деактивирате панела - махнете чавката от "Enable online news".
spoke
spoke

Posts : 174
Join date : 2009-09-23
Age : 29
Location : Пловдив

https://forum4eto.rpg-board.net

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum