Forum4eto
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Настройване на FL

Go down

Настройване на FL Empty Настройване на FL

Post  spoke Thu Sep 24, 2009 12:23 am

Настройките на FL Studio зависят в известна степен от конфигурацията на всеки компютър, както и от собствените желания на всеки един потребител. Но освен графични и козметични промени, FL Studio съдържа и важни настройки, които би било хубаво да бъдат оправени.
Помня как едно време си говорих с един приятел и той ми спомена:
"- Абе, я ми кажи... ползвам си аз FL Studio, сложа три инструмента и почва да пращи и цъка. А компютърът ми не е някакъв слаб. Да не е заради звуковата карта? "

Точно на това ще се спра отначало - а какво може да бъде началото без описание на два термина, буфер и underrun?
Буферът е доста важен при "живо" записване с MIDI клавиатура, например. Звуковият буфер представлява временна "памет", в която се записват обработените от CPU звуци, за да може по-късно да бъдат изпратени към звуковата карта и съответно към слушалки/тонколони/монитори. Колкото по-бавен е вашият процесор, толкова по-бавно се обработват данните в буфера и следователно върху необработените данни се трупа още и още информация. Така се получават underruns, които най-вече причиняват досадни прищраквания, скърцания и всичко друго, което може да ви досади изключително.

В опциите на FL Studio ще намерите специални настройки за дължина на буфера - измерено в семпли и милисекунди, както и броя на underruns (цъкни картинката по-горе; оцветено в червено). Важно е да запомните, че когато записвате с MIDI клавиатура, е добре буферът ви да се измерва с 5 до 10 милисекунди (тъй като тогава няма да има разлика между времето, когато натискате клавиша, и момента, в който той се отбелязва в програмата). Също така е хубаво запомните, че настройки межу 5 и 10 милисекунди без underruns (изкривявания) са повече от невероятни; тези между 11 и 20 са перфектни, а между 21 и 50 - просто добри. За целта, обаче, ще попаднете във вечния кръговрат на ъпдейтите за вашия компютър. Правенето на музика е скъпо хоби - трябва ви бърза и стабилна машина, много добър микрофон (ако искате да правите и записи някой ден), добра звукова карта, поне 2-3 хардуерни установки като пулт, ефекти, предусилвател и разбира се - качествени монитори (това са професионални тонрежисьорски колони).
Премествайте слайдъра за буфера вляво и вдясно докато не постигнете желането звучене без изкривявания (най-добре е да пуснете някое парче с поне 4-5 инструмента вкарани и докато то свири да настройвате).

Забележка: проблемите с буферите НЕ се отразяват когато записвате проекта си в .mp3 или .wav формати. Дължината на буферите зависи само и единствено при преслушването на проекта от самата програма.


Освен това, сред настройките влиза и звуковата ви карта. По принципн настройката е на "Primary Sound Driver" - всъщност, препоръчително е и да не пипате тук много, ако не разбирате. И все пак - ако видите наименование "ASIO" в списъка - изберете него, това е един доста ефективен драйвер.

Допълнителни файлове
Като изберете Options -> File Settings ще ви излезе меню за настройки на директории файлове. Защо се спирам именно на това? Защото на мен лично ми се е случвало да инсталирам FL Studio на драйв C:/ и естествено после да ми се налага да премествам стотици неща, защото постепенно всичките плъгини и инструменти иззеха цялото свободно място. Всъщност, се оказва, че няма смисъл от всички тези неща - просто настройвате допълнителните директории, от които директно да отваряте нещата във FL Studio Browser.

Eдинственото, което трябва да направите, е да въведете пътя до директорията и да поставите име, с което да излиза в Browser-a. Например, ако имам папка на другия диск, в "D:/My Samples/Ethnic Instruments/" ще цъкна на иконката с папката, така че да ми се появи търсачката за фолдъри, ще намеря желаната директория и ще я избера. После ще цъкна два пъти на полето за име и ще въведа "Ethnic Instruments". Така ще имам още една папка с инструменти във FL Studio Browser!

Отделно, тук можете и да нагласяте друга папка за плъгините във Fruity Loops (която по подразбиране е сложена във C:/Program Files/VST Plugins/. По ваше усмотрение можете да нагласяте всичко така, че да ви удобно.

Настройки на документа
Като например един документ за Microsoft Word, и проекта във FL Studio има своите собствени настройки. Повечето от тях отиват във информацията към самия файл, най-често в мр3 формат - ако имате WinAmp можете да пробвате да цъкнете на някой музикален файл с дясно копче на мишката и да изберете "View file info" - нещата, които там ще ви излезнат, най-вече са свързани с име на песента, автор, жанр, година, уебсайт, описание и други такива.

Както виждате от картинката вляво (цъкнете за по-голям образ), повечето от полетата за информацията за проекта са ясни. Бих ви дал само една насока - ако ви дойде някоя идея, но нямате време да я реализирате - напишете някаква посказка в описанието ("Info (supporting RTF data)") и след това сложете отметка на "Show it on opening", така че всеки път когато отворите проекта да ви излизат тези бележки. Това също така е полезно и когато правите съвместен проект с някой друг, така че колегата ви винаги да може да види вашите музикални идеи и предложения.

"Project General Info" пък е много важно от една гледна точка - определяне на размера. На първо време знайте какво значат двете квадратчета "Bar" и "Beat". Несъмнено много от вас са чували за неравноделните ритми, с които е известна България навред. Е, ако решите да правите парче в неравноделен размер, например известния 7/8 (седем-осми), трябва да изберете в "Bar" числото 7, а в "Beat" - числото 8.
Стандартно, опциите са настроени за 4/4 - четири четвърти, тоест четири четвъртинки правят един такт. Благодарение на тази опция можете да настройвате проектите си така, че да звучат в размера, в който вие бихте желали.


spoke
spoke

Posts : 174
Join date : 2009-09-23
Age : 29
Location : Пловдив

https://forum4eto.rpg-board.net

Back to top Go down

Настройване на FL Empty Re: Настройване на FL

Post  spoke Thu Sep 24, 2009 12:25 am

Ако видя, че има интерес към програмката( това ще стане ако пишете коментар в предложения, че искате още уроци за FL), ще кача веднага още! Laughing
spoke
spoke

Posts : 174
Join date : 2009-09-23
Age : 29
Location : Пловдив

https://forum4eto.rpg-board.net

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum