Менютата и техните особености
Менютата и техните особености
Убеден съм, че когато за пръв път си пуснете FL Studio, ще бъдете зашеметени от многото бутони на прозорците. Е, за да не се замайвате още отначало, ще напиша по нещо за всяко меню и най-вече за това как да си настроите FL Studio при първото пускане. Приятно четене.
Основно меню
Това, разбира се, е най-основното меню - ще видите такова във всяка една друга програма, която ще ползвате. Съдържа стандартните "File", "Edit", "View", "Options", "Tools" и "Help". Единственото ново нещо, което ще срещнете, е падащото меню "Channels".
"File" стандартно съдържа повечето неща за проектите, които правите - Нов проект ("New"), Отвори ("Open" - отваряне на вече записан проект във формат .flp), Нов проект от шаблон ("New from template" - съдържа няколко полезни шаблона ако желаете да правите музика в жанровете Breakbeat, Hip-Hop, House, Trance - след като е маркирано, вкарва инструменти и ефекти автоматично), Запази ("Save" - почти винаги във формат .flp - ако сте отворили .zip файл ще го запише отново в архивиран формат), Запази като (Save as... - може да изберете форматите .flp, .mp3, .mid, .wav и .zip); Вкарай ("Import") пък добавя файлове, които са извън папката на FL Studio - например .midi ноти. Изнеси ("Export") пък записва файлове в следните формати - .mid, .wav, .mp3. По-важни са обаче записването като архив (.zip), където се записва не само работния файл, а и всички инструменти отвътре. Също така и "Export project data", което прави копия на всичко използвано в проекта в произволна папка. "Export project bones" пък записва всички промени и въведени ноти, които сте правили в проекта си, така че те да могат да бъдат въведени в други песни без никакви усилия от ваша страна.
Отделно, в менюто "File" се изписват и последните 8 проекта, които са били отворени. Бутонът "Exit" затваря програмата.
"Edit" пък съдържа стандартните за всяка програма команди: "Undo/Redo" (връща едно действие назад или пък обратно - напред), Cut ("изрязване" на ноти и запаметяването им), Copy (копиране на ноти и стойности), Paste ("залепва" нещо, което е копирано и/или изрязано), Shift left/Shift right (премества маркираните ноти наляво/надясно), Randomize (отваря панел за произволно поставяне на ноти от компютъра) и Send to Piano Roll (за момента ще трябва да знаете, че прехвърля ноти към пиано-панела).
"Channels" менюто е едно от най-важните и най-сложните. Благодарение на него ще можете да добавяте нови програмни инструменти (плъгини), да клонирате вече такива и да правите някои допълнителни неща, които да разкрасят вашия проект и да го направят приятен за гледане.
Ще се спра на Channels малко по-подробно, макар че по-нататък смятам да сложа и отделен урок за плъгините и тяхното добавяне.
Add One - когато минете с мишката покрай този бутон ще се появи голям списък с всички генератори, добавени от FL Studio като предпочитани. Добавяйки един генератор от това меню ще създаде нов инструмент в прозореца на Step Sequencer. Като избере пък "More..." ще ви се отвори друго прозорче, от което ще можете да "търсите" вече инсталирани плъгини и инструменти - VSTi и DXi.
За да видите вече инсталираните плъгини, натиснете "Refresh" на дъното на допълнителното прозорче, което се отвори след като цъкнахте "More...". Изберете "Fast scan" (тъй като "Scan & Verify" е прекалено бавен процес и може да направи проблеми на компютъра ви). Освен това трябва да сте направили и друго - когато инсталирате някой плъгин, той стандартно се инсталира или в ".../Program Files/VST Plugins/" или в отделна папка с името на плъгина. След като сте завършили инсталацията, обаче, трябва да отидете там, където се намира малката програма и да намерите .dll файла. След това го копирате и пействате в ".../FL Studio/Plugins/VST/". После минавате на горната процедура.
Пример:
1) Инсталирал съм си плъгина Hypersonic в C:/Program Files/VST Plugins/Hypersonic/
2) Отивам във въпросната папка и намирам файла "hypersonic.dll"
3) Копирам файла
4) Пействам файла в C:/Program Files/FL Studio 7/Plugins/VST
5) Отварям програмата и избирам Channels -> Add one -> More...
6) Избирам Refresh -> Fast scan
7) Когато излязат резултатите и видя името "Hypersonic" в списъка (маркирано в червено), го маркирам и затварям прозорчето.
Вече съм готов да ползвам плъгина Hypersonic в песните си!
От менюто с каналите можете още да правите двойници на вече сложени и маркирани плъгини ("Clone selected"), да изтривате поставени в проекта инструменти ("Delete selected"), да ги движите нагоре и надолу ("Move Selected up/Move Selected Down"); също така фигурират и опциите да групирате няколко плъгина ("Group Selected"), да оцветите инструмент за да го разпознавате по-бързо ("Color Selected"), да "архивирате" няколко плъгина ("Zip Selected" - тази функция се използва най-вече за по-компактен изглед; цъкване с дясното копче ще "разархивира" плъгина).
"Unzip All" разархивира всички архивирани плъгини, а "Restretch All" е опция, която можете да ползвате само ако променяте темпото по време на самата песен.
Менюто "View" е най-незначително - от него можете да отваряте и затваряте прозорци, да слагате фон на програмата, да определяте външния и вид, да отваряте папки бързо.
Менюто "Tools" съдържа няколко важни неща:
"Browser smart find" - търси по думи файлове в директорията на FL Studio.
"One-click auto recording" - записва директно, като преди това проверява за ASIO входове. "External tools..." зарежда "външни инструменти" - тоест, други програми извън FL. Например, можете да заредите по този начин Adobe Audition и лесно да я отваряте всеки път през FL Studio.
По-важни са обаче "Macros". От това подменю можете да изберете:
"Rename current pattern" - променя името на сегашния канал.
"Jump to next empty pattern" - прехвърля към следващата "кутийка", в която няма въведени никакви ноти.
"Stop sound" - спира звука.
"Cancel recording" - спира записването в момента.
"Switch Smart Disable for all Effects" - Пуска автоматична настройка да се загасят всички ефекти, които в момента не функционират. Интересен начин да спестите малко изразходване на процесорна мощ.
"Prepare for MIDI export" - това е много, много важно за всеки от вас, който иска да печата това, което е написал като ноти на програмата. Тази опция заменя всички канали с MIDI-out канали, което ще ви позволи при запис в .mid формат по-късно да разпечатване нотите си.
Менюто "Options" ще бъде описано на по-късен етап, тъй като в него се съдържат някои по-важни неща, върху които ще се спра специално. А сега напред към ОПИСАНИЕ НА ПАНЕЛИТЕ!
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum